






Solvangsvej 2, 4700 Næstved
Unik ejendom med stort udviklingspotentiale – attraktiv beliggenhed midt i byen
Her udbydes en sjælden mulighed for at erhverve en samlet ejendom bestående af to matrikler med et samlet grundareal på hele 2.856 m². Ejendommen rummer mange anvendelsesmuligheder – hvad enten du er udvikler, investor eller ønsker en bolig med en usædvanlig stor grund.
På Solvangsvej 2 finder du en bolig på 96 m² samt 116 m² kælder. Boligen fremstår i pæn og velholdt stand og indeholder køkken, badeværelse med bruseniche, to værelser samt entré med trappe til kælderen. Den rummelige kælder byder på flere disponible rum, herunder værksted, fyrrum, vaskerum og gode opbevaringsmuligheder.
På den tilstødende matrikel, Kalbyrisvej 103A, findes ældre udhusbygninger af begrænset værdi, hvilket giver stor frihed til at disponere over arealet efter egne ønsker.
Ejendommen sælges samlet og rummer et særdeles interessant udviklingspotentiale. For den visionære køber kan en nedrivning af boligen på Solvangsvej 2 åbne mulighed for opførelse af et mindre rækkehusprojekt med anslået 6-7 rækkehuse, naturligvis under forudsætning af de nødvendige myndighedsgodkendelser.
Ønsker man derimod at bevare den eksisterende bolig, får man en velfungerende bolig kombineret med en usædvanlig stor grund og have – en sjælden kvalitet på en så central beliggenhed.
Kort sagt er dette en ejendom med mange muligheder, hvor det kun er fantasien – og de gældende planmæssige rammer – der sætter grænser.



